
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 4.3 in (110 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 HONDA CB750 Hornet Base use?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 HONDA CB750 Hornet Base fuel capacity?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA CB750 Hornet Base?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA CB750 Hornet Base?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has floorplan CB750A.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Push start?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Cooled seats.


