
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 HONDA CB750 Hornet Base use?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 HONDA CB750 Hornet Base fuel capacity?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA CB750 Hornet Base?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Push start?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Cooled seats.


