
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Seat Height | 32.7 in |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
What type of fuel does a 2025 HONDA CB750 Hornet Base use?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 HONDA CB750 Hornet Base fuel capacity?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA CB750 Hornet Base?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Push start?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Cooled seats.


