
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork. 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable. |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 150/80-16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 47.4" h |
| Rake / Trail | 0° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (519 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (99 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2025 HONDA CRF 300L use?
A 2025 HONDA CRF 300L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 HONDA CRF 300L have?
The 2025 HONDA CRF 300L has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA CRF 300L have?
The 2025 HONDA CRF 300L is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 HONDA CRF 300L have?
The 2025 HONDA CRF 300L is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA CRF 300L?
The 2025 HONDA CRF 300L has floorplan CRF300LA.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Push start?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Navigation?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Tow package?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Head up display?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CRF 300L have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CRF 300L is not equipped with Cooled seats.


