
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.7" w x 49" h |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 HONDA XR 650L use?
A 2025 HONDA XR 650L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 HONDA XR 650L have?
The 2025 HONDA XR 650L has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA XR 650L have?
The 2025 HONDA XR 650L is equipped with a 644cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA XR 650L?
The 2025 HONDA XR 650L has a wheelbase of 57.3.
What type of engine does the 2025 HONDA XR 650L have?
The 2025 HONDA XR 650L is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA XR 650L?
The 2025 HONDA XR 650L has floorplan XR650LL.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Backup camera?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Heated seats?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Android Auto?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Push start?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Navigation?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Leather seats?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Third row seats?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Tow package?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Head up display?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA XR 650L have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA XR 650L is not equipped with Cooled seats.


