
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Six-speed manual with slipper clutch |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.5" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 months limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC use?
A 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC?
The 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC has floorplan KWT1000CSSNN.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Push start?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Cooled seats.


