
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Six-speed manual |
| Clutch | 2 x wet, multiplate dual clutch transmission |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20.5 in (52.07 cm) Usable Travel |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) Usable Travel |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Single Bore Rear Calipers |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Single Bore Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | Trail Master X/T 2.0, 30 x 10-14 Radial Tire |
| Rear Tire | Trail Master X/T 2.0, 30 x 10-14 Radial Tire |
| Wheels | Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 108° / 4" |
| Wheelbase | 117 in (2,972 mm) |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Ground Clearance | 14.5 in (368 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,901 lbs (862 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Duration: Transferable, two years included, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z650RS ABS use?
A 2025 Kawasaki Z650RS ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Kawasaki Z650RS ABS have?
A 2025 Kawasaki Z650RS ABS has 64 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2025 Kawasaki Z650RS ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2025 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Z650RS ABS?
The 2025 Kawasaki Z650RS ABS has a wheelbase of 55.3.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2025 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z650RS ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Cooled seats.


