
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 8.7 in (221 mm) |
| Rear Travel | 8.7 in (221 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-12 |
| Rear Tire | 27/11-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 161° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,671.4 lbs (758 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2026 HONDA CBR1000RR Base use?
A 2026 HONDA CBR1000RR Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have?
The 2026 HONDA CBR1000RR Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have?
The 2026 HONDA CBR1000RR Base is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have?
The 2026 HONDA CBR1000RR Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 HONDA CBR1000RR Base?
The 2026 HONDA CBR1000RR Base has floorplan CBR1000R.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Push start?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Navigation?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Tow package?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Head up display?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR Base have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR Base is not equipped with Cooled seats.


