New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.2" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS use?
A 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have?
The 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Backup camera?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Heated seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Android Auto?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Push start?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Navigation?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Leather seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Third row seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Tow package?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Head up display?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Cooled seats.


