
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Seat Height | 34.3 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Recon use?
A 2026 Honda FourTrax Recon uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Recon have?
The 2026 Honda FourTrax Recon has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Recon have?
The 2026 Honda FourTrax Recon is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Cooled seats.


