
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 HONDA FourTrax Recon Base use?
A 2026 HONDA FourTrax Recon Base uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have?
The 2026 HONDA FourTrax Recon Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Backup camera?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Heated seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Android Auto?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Push start?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Navigation?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Leather seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Third row seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Tow package?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Head up display?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA FourTrax Recon Base have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Recon Base is not equipped with Cooled seats.


