
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 7.6 in (193 mm) |
| Rear Travel | 7.9 in (201 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Recon use?
A 2026 Honda FourTrax Recon uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Recon have?
The 2026 Honda FourTrax Recon has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Recon have?
The 2026 Honda FourTrax Recon is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Cooled seats.


