
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch |
Suspension
| Front Suspension | 45mm fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 44.9" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 34.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Recon ES use?
A 2026 Honda FourTrax Recon ES uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have?
The 2026 Honda FourTrax Recon ES has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have?
The 2026 Honda FourTrax Recon ES is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda FourTrax Recon ES?
The 2026 Honda FourTrax Recon ES has floorplan TRX250TE1S.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Cooled seats.


