
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Seat Height | 31.7 in |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe use?
A 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have?
The 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Cooled seats.


