
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 44.2" h |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE use?
A 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE uses Gasoline.
What engine does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Push start?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Navigation?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Tow package?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Head up display?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT SE is not equipped with Cooled seats.


