
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 7.9 in (200 mm) |
| Rear Travel | 7.3 in (185 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 130/80-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.4" w x 43" h |
| Rake / Trail | 30° / 5" |
| Wheelbase | 60.6 in (1,539 mm) |
| Seat Height | 34.3 in (871 mm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (210 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 813.5 lbs (369 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 months |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch use?
A 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch uses Gasoline.
What engine does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have?
The 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have?
The 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Push start?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Cooled seats.


