
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Six-speed manual |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single-shock |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 296mm discs with radial-mount four-piston calipers; ABS? |
| Rear Braking System | Single 240mm disc; ABS? |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.4" w x 43" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.3 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Duration: Transferable, one year included, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch use?
A 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have?
The 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have?
The 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have?
The 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch?
The 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch has floorplan CMX300AC.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Push start?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Cooled seats.


