
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.1" w x 85.2" l x 55.1" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch use?
A 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have?
The 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have?
The 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have?
The 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Push start?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Rebel 300 E-Clutch is not equipped with Cooled seats.


