
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Suspension | 37mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® linkage system and single shock with adjustable spring preload |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.3" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlamp |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Brute Force use?
A 2026 Kawasaki Brute Force uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Brute Force have?
The 2026 Kawasaki Brute Force has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Brute Force have?
The 2026 Kawasaki Brute Force is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Cooled seats.


