
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.3" w x 46.7" h |
| Seat Height | 28.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Brute Force use?
A 2026 Kawasaki Brute Force uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Brute Force have?
The 2026 Kawasaki Brute Force has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Brute Force have?
The 2026 Kawasaki Brute Force is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Brute Force?
The 2026 Kawasaki Brute Force has floorplan KVF450ATFNL.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force is not equipped with Cooled seats.


