
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki use?
A 2026 Kawasaki uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki have?
The 2026 Kawasaki has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki have?
The 2026 Kawasaki is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki have?
The 2026 Kawasaki is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki?
The 2026 Kawasaki has floorplan ZX636JTFAN.
Does the 2026 Kawasaki have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki have Push start?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki is not equipped with Cooled seats.


