
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 44.8" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2026 KAWASAKI KLE500 ABS use?
A 2026 KAWASAKI KLE500 ABS uses Unknown.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Backup camera?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Heated seats?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Android Auto?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Push start?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Navigation?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Leather seats?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Third row seats?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Tow package?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Head up display?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 KAWASAKI KLE500 ABS is not equipped with Cooled seats.


