
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Spoked wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 47.4" h |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 161° |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 300 use?
A 2026 Kawasaki KLX 300 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLX 300?
The 2026 Kawasaki KLX 300 has floorplan KLX300FTFAN.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Cooled seats.


