
Drivetrain
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission | |
| Clutch | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45.0mm cartridge fork with anti-dive system, 5.5-inch travel |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 459 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Cooled seats.


