
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | WP Apex Ø 43 mm |
| Rear Suspension | WP Apex monoshock |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston radial fixed calliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston floating calliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 24° |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 330.7 lbs (150 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS-approved |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | |
| Features | Standard Equipment: Keyed Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Cooled seats.


