
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 12 in (305 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Wire spoked |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 115° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 37.8 in (960 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R has floorplan ZX636KTFAN.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Cooled seats.


