Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Six-speed manual with slipper clutch |
| Clutch | |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 43.3" h |
| Seat Height | 27.2 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Vulcan S Base use?
A 2026 Kawasaki Vulcan S Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S Base is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Vulcan S Base?
The 2026 Kawasaki Vulcan S Base has floorplan EN650CTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S Base have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S Base is not equipped with Cooled seats.


