
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z900 ABS use?
A 2026 Kawasaki Z900 ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Z900 ABS?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS has floorplan ZR900STFNN.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Cooled seats.


