
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.3" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z900 ABS use?
A 2026 Kawasaki Z900 ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Z900 ABS?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS has floorplan ZR900STFNN.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Cooled seats.


