
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 49.6" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 HONDA CRF 450R-S use?
A 2024 HONDA CRF 450R-S uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2024 HONDA CRF 450R-S fuel capacity?
A 2024 HONDA CRF 450R-S has the fuel capacity of 2 gallons.
How much horsepower does a 2024 HONDA CRF 450R-S have?
A 2024 HONDA CRF 450R-S has 53 horsepower.
How much torque does a 2024 HONDA CRF 450R-S have?
A 2024 HONDA CRF 450R-S has 48 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2024 HONDA CRF 450R-S have?
The 2024 HONDA CRF 450R-S has a drivetrain.
What engine does the 2024 HONDA CRF 450R-S have?
The 2024 HONDA CRF 450R-S is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 HONDA CRF 450R-S?
The 2024 HONDA CRF 450R-S has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2024 HONDA CRF 450R-S have?
The 2024 HONDA CRF 450R-S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Automatic climate control?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Backup camera?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Heated seats?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Apple CarPlay?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Android Auto?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Bluetooth?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Keyless entry?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Push start?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Push start.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Navigation?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Navigation.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Leather seats?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Wireless phone charging?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Adaptive cruise control?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Wifi hotspot?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Third row seats?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Tow package?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Tow package.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Head up display?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Head up display.
Does the 2024 HONDA CRF 450R-S have Cooled seats?
No, the 2024 HONDA CRF 450R-S is not equipped with Cooled seats.


