
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.9" w x 88.6" l x 43.3" h |
| Seat Height | 28.1 in |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS use?
A 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS fuel capacity?
A 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS cooled?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is cooled by Liquid.
What type of starter does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS compression ratio?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS has a compression ratio of 11.3:1.
What type of front brakes does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is equipped with Single disc. Single disc with twin-piston caliper front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is equipped with Single disc. Single disc with single-piston caliper rear brakes.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS?
The 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS has floorplan EL450BRFNN.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator SE ABS is not equipped with Cooled seats.


