
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 41.8" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 HONDA CB500F ABS use?
A 2025 HONDA CB500F ABS uses Gasoline.
What engine does the 2025 HONDA CB500F ABS have?
The 2025 HONDA CB500F ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 HONDA CB500F ABS have?
The 2025 HONDA CB500F ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CB500F ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CB500F ABS is not equipped with Cooled seats.


