
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 7.9 in (200 mm) |
| Rear Travel | 7.3 in (185 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston fixed. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Gloss Black Cast Aluminum Wheel w/Laser Etched Graphics |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 180/70-B16 |
| Front Wheel | Machine Highlighted Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machine Highlighted Cast Black 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 63.8 in (1,621 mm) |
| Seat Height | 27.8 in (705 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 4 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 750 lbs (1,650 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Storage Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 676.8 lbs (307 kg) |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 HONDA CB750 Hornet Base use?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base uses Gasoline.
What is the 2025 HONDA CB750 Hornet Base fuel capacity?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA CB750 Hornet Base?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Push start?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Cooled seats.


