
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 HONDA CBR500R ABS use?
A 2025 HONDA CBR500R ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 HONDA CBR500R ABS have?
The 2025 HONDA CBR500R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA CBR500R ABS have?
The 2025 HONDA CBR500R ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 HONDA CBR500R ABS have?
The 2025 HONDA CBR500R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Cooled seats.


