
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Travel | 4.2 in (107 mm) |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.2" w x 55.9" h |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 HONDA CRF 300L Rally use?
A 2025 HONDA CRF 300L Rally uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have?
The 2025 HONDA CRF 300L Rally has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have?
The 2025 HONDA CRF 300L Rally is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have?
The 2025 HONDA CRF 300L Rally is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA CRF 300L Rally?
The 2025 HONDA CRF 300L Rally has floorplan CRF300LRA.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Push start?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Navigation?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Tow package?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Head up display?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CRF 300L Rally have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CRF 300L Rally is not equipped with Cooled seats.


