
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Hydraulic, wet, multiplate with coil springs, assist slipper cam. Or 7-speed (DCT) Hydraulic, wet, |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 3-piston calipers. ABS: |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Aluminium cast wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Seat Height | 29.3 in |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 845 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 HONDA CRF 50F use?
A 2025 HONDA CRF 50F uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2025 HONDA CRF 50F fuel capacity?
A 2025 HONDA CRF 50F has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA CRF 50F have?
The 2025 HONDA CRF 50F has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA CRF 50F have?
The 2025 HONDA CRF 50F is equipped with a 49cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA CRF 50F?
The 2025 HONDA CRF 50F has a wheelbase of 36.
What type of engine does the 2025 HONDA CRF 50F have?
The 2025 HONDA CRF 50F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Push start?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Navigation?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Tow package?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Head up display?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CRF 50F have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CRF 50F is not equipped with Cooled seats.


