
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.8" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Seat Height | 33.7 in (856 mm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Transferable limited warranty. |
What type of fuel does a 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 use?
A 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 fuel capacity?
A 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have?
The 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have?
The 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have?
The 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Backup camera?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Heated seats?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Android Auto?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Push start?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Navigation?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Leather seats?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Third row seats?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Tow package?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Head up display?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA FourTrax Foreman 4x4 is not equipped with Cooled seats.



