
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.8" h |
| Seat Height | 28.1 in |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS use?
A 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS?
The 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS has floorplan TRX520FM2T.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Cooled seats.


