
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Seat Height | 30.9 in |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2025 HONDA Grom ABS use?
A 2025 HONDA Grom ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 HONDA Grom ABS fuel capacity?
A 2025 HONDA Grom ABS has the fuel capacity of 2 gallons.
How much torque does a 2025 HONDA Grom ABS have?
A 2025 HONDA Grom ABS has 11 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 HONDA Grom ABS have?
The 2025 HONDA Grom ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA Grom ABS have?
The 2025 HONDA Grom ABS is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Grom ABS?
The 2025 HONDA Grom ABS has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 HONDA Grom ABS have?
The 2025 HONDA Grom ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA Grom ABS?
The 2025 HONDA Grom ABS has floorplan GR0M125A.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Grom ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Grom ABS is not equipped with Cooled seats.


