
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 44.5" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2026 Honda XR 150L use?
A 2026 Honda XR 150L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda XR 150L have?
The 2026 Honda XR 150L has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda XR 150L have?
The 2026 Honda XR 150L is equipped with a 149cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda XR 150L have?
The 2026 Honda XR 150L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda XR 150L have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda XR 150L have Backup camera?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda XR 150L have Heated seats?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda XR 150L have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda XR 150L have Android Auto?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda XR 150L have Bluetooth?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda XR 150L have Keyless entry?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda XR 150L have Push start?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda XR 150L have Navigation?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda XR 150L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda XR 150L have Leather seats?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda XR 150L have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda XR 150L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda XR 150L have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda XR 150L have Third row seats?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda XR 150L have Tow package?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda XR 150L have Head up display?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda XR 150L have Cooled seats?
No, the 2026 Honda XR 150L is not equipped with Cooled seats.


