
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2025 HONDA Grom Base use?
A 2025 HONDA Grom Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 HONDA Grom Base fuel capacity?
A 2025 HONDA Grom Base has the fuel capacity of 2 gallons.
How much torque does a 2025 HONDA Grom Base have?
A 2025 HONDA Grom Base has 11 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 HONDA Grom Base have?
The 2025 HONDA Grom Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA Grom Base have?
The 2025 HONDA Grom Base is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Grom Base?
The 2025 HONDA Grom Base has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 HONDA Grom Base have?
The 2025 HONDA Grom Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA Grom Base?
The 2025 HONDA Grom Base has floorplan GROM125SP.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Push start?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Grom Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Grom Base is not equipped with Cooled seats.


