
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 3" |
| Wheelbase | 46.3 in (1,176 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2 gal (7.57 L) |
Weights
| Dry Weight | 224.8 lbs (102 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 HONDA Pioneer 520 Base use?
A 2025 HONDA Pioneer 520 Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 HONDA Pioneer 520 Base fuel capacity?
A 2025 HONDA Pioneer 520 Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 520 Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 520 Base is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Pioneer 520 Base?
The 2025 HONDA Pioneer 520 Base has a wheelbase of 73.
What type of engine does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 520 Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA Pioneer 520 Base?
The 2025 HONDA Pioneer 520 Base has floorplan SXS520M2.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Push start?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Pioneer 520 Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 520 Base is not equipped with Cooled seats.


