
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 57.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
What type of fuel does a 2025 HONDA Transalp Base use?
A 2025 HONDA Transalp Base uses Gasoline.
What engine does the 2025 HONDA Transalp Base have?
The 2025 HONDA Transalp Base is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Transalp Base?
The 2025 HONDA Transalp Base has a wheelbase of 61.5.
What type of engine does the 2025 HONDA Transalp Base have?
The 2025 HONDA Transalp Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Push start?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Cooled seats.


