
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS with single disc brake. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 57.2" h |
| Seat Height | 26 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 560 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 HONDA Transalp Base use?
A 2025 HONDA Transalp Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 HONDA Transalp Base have?
The 2025 HONDA Transalp Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA Transalp Base have?
The 2025 HONDA Transalp Base is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Transalp Base?
The 2025 HONDA Transalp Base has a wheelbase of 61.5.
What type of engine does the 2025 HONDA Transalp Base have?
The 2025 HONDA Transalp Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA Transalp Base?
The 2025 HONDA Transalp Base has floorplan XL750.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Push start?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Transalp Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Transalp Base is not equipped with Cooled seats.


