
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with twin air-assisted shocks, with 4-way rebound damping |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual four-piston calipers, K-ACT II ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Twin-piston caliper, K-ACT II ABS |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 42.7" h |
| Seat Height | 28.7 in (729 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 7" |
| Wheelbase | 65.5 in (1,664 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,671.4 lbs (758 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 months limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Analogue/digital |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki ELEKTRODE use?
A 2025 Kawasaki ELEKTRODE uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki ELEKTRODE?
The 2025 Kawasaki ELEKTRODE has floorplan KSK050ASFNNBK1.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Cooled seats.


