
Drivetrain
| Transmission | Unknown |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 37mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Front Travel | 18.6 in (472 mm) |
| Rear Travel | 21.1 in (536 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 31/10-15 |
| Rear Tire | 31/10-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.5" w x 48" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 30.7 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki ELEKTRODE use?
A 2025 Kawasaki ELEKTRODE uses Unknown.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Cooled seats.


