
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.6" w x 59.4" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Seat Height | 25.8 in (656 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 533.5 lbs (242 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS use?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS uses Diesel with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS has floorplan KDT1000CSSNN.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Cooled seats.


