
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet. multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | Showa 43mm upside down forks with dual rate springs and adjustable preload. rebound and compression damping. 120mm travel |
| Rear Suspension | Showa Monoshock with adjustable preload and rebound and compression damping. 134mm travel |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston 4-pad radial calipers. ABS model available. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin single 2-piston sliding caliper. ABS model available. |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 42.4" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 32.5 in |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty |
What type of fuel does a 2026 HONDA CB650R E-Clutch use?
A 2026 HONDA CB650R E-Clutch uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CB650R E-Clutch has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CB650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CB650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 HONDA CB650R E-Clutch?
The 2026 HONDA CB650R E-Clutch has floorplan CB650RAC.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Push start?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.


