
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.8" h |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS use?
A 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have?
The 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Backup camera?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Heated seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Android Auto?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Push start?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Navigation?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Leather seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Third row seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Tow package?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Head up display?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman 4x4 EPS is not equipped with Cooled seats.


