
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 676.8 lbs (307 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS use?
A 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS?
The 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS has floorplan TRX520FA6.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.


